Brug af prøvetid – er der grænser for det?

Vi kan ikke alle være lige gode til alt. Bogholdere og revisorer er gode til tal og regnskaber, men de får rigtig tit stilet en masse personalejuridiske og personaleadministrative spørgsmål fra deres kunder.

Derfor har lovmand & coach et samarbejde med flere bogholdere og revisorer, der får hjælp herfra, så de kan give deres kunder endnu bedre rådgivning.

Fra en af dem har vi fået nedenstående spørgsmål. Har du selv et spørgsmål er du meget velkommen til at skrive til rikke@lovmand-coach.dk, så svarer jeg her på bloggen .. og du må selvfølgelig gerne være anonym.

Spørgsmål:

Jeg har set en kontrakt fra en anden revisor, hvor der er aftalt 9 måneders prøvetid – holder det?

Svar:

Brug af prøvetid er relevant i de situationer hvor du ansætter en funktionær, da de ellers fra start af har 1 måneds opsigelse, hvilket kan blive dyrt, hvis man har fejlansat. Det er vigtig at vide at der ikke automatisk er prøvetid. Det skal aftales og skrives ind i kontrakten (ansættelsesbeviset).

Reglerne om opsigelsesvarsler for funktionærer står i funktionærlovens § 2 og hovedreglen er denne:

§ 2, Stk. 2. Opsigelse fra arbejdsgiverens side skal ske med mindst

 1) 1 måneds varsel til fratræden ved en måneds udgang i de første 6 måneder efter ansættelsen,

2) 3 måneders varsel til fratræden ved en måneds udgang efter 6 måneders ansættelse.

Og så undtagelsen der giver retten til at indføre prøvetid:

§ 2, Stk. 5. Såfremt arbejdsgiveren godtgør, at ansættelsen er sket på prøve, og arbejdsforholdet ikke vedvarer ud over 3 måneder, skal opsigelse fra arbejdsgiverens side ske med mindst 14 dages varsel.

Som med meget andet lovstof, er det ikke nemt lige at læse hvad der gælder og hvad der ikke gælder. Men det følger af disse bestemmelser, at der lovligt kan aftales er en prøvetid på maks. 3 måneder.

Så svaret er derfor; nej – der kan ikke lovligt aftales en prøvetidsperiode på 9 måneder.

Når ansættelsesforholdet går ind i sin 4. måned, vil en funktionær – uanset hvad parterne eventuelt har aftalt og skrevet ned – altid have et opsigelsesvarsel på 1 måned – og når de går ind i den 6. måneds ansættelse er opsigelsesvarslet 3 måneder.

Er du bogholder eller sidder du med personaleforhold og vil have nem adgang til personalejuridisk rådgivning kan du tegne et abonnement hos lovmand & coach, så du altid har mulighed for at få svar på dine spørgsmål – se mere her om abonnementer  eller ring +45/ 26283940

Du er velkommen til at lægge en kommentar

Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret med *

Disse HTML koder og attributter er tilladte: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>